Congratulations to 2017 Recipients of Regional Awards and Scholarships

All of ACUI’s regions offer a variety of ways to recognize and provide opportunities to members through awards and scholarships. In 2017, a total of 65 regional awards and scholarships were presented, with $20,819 being offered in funding to support student and professional development.

In the four years of the current regional structure, an average of 77 awards and scholarships for $26,126 has been presented annually.

Congratulations to the following list of recipients.


  • Matt Cameron Outstanding Student Award
    • Bryant Garcia, California State University–Northridge
  • Scholarship Recipients
    • Jordan Hill, San Diego State University
    • Matthew Sauceda, California State University–Long Beach


  • Bernard Pitts Role of the College Union Award
    • Roadrunner Pantry, University of Texas–San Antonio
  • Rising Star Award
    • Elvis Dang, Texas A&M University–Commerce
  • Shirley Plakidas Outstanding New Professional Award
    • Shane Stinson, University of Missouri
  • William H. Smith Outstanding Professional Award
    • Lisa Kring, University of Kansas
  • Shirley Bird Perry Distinguished Service Award
    • Deb Hobson, University of Central Missouri
  • Scholarship Recipients
    • Stacey Jones, University of Texas–Austin
    • Tyler Martin, University of Texas–San Antonio
    • Brian Owens, Texas Tech University


  • Smith-Steele Award
    • Brad Vest, Appalachian State University
  • Outstanding Volunteer Award
    • Alison Ward, University of Tennessee–Knoxville
  • New Professional Award
    • Christina Jaeger, University of North Carolina–Asheville
  • Outstanding Advisor-Mentor Award
    • Teresa Weimann, Georgia Institute of Technology
  • Outstanding Undergraduate Student Leader Award
    • Sydney Wright, Furman University
    • Vajresh Balaji, Millsaps College
  • Student Union/Campus Activities Program of the Year
    • Women in Leadership Summit, Millsaps College
  • Scholarship Recipients
    • Shawn Ashford, Appalachian State University
    • Natalie Ekberg, University of North Carolina–Wilmington
    • Brianna Kelley, University of South Alabama
    • Monica Kessel, University of North Carolina–Wilmington


  • Scholarship Recipients
    • Max Alfonso, University of Utah
    • Daniela Leao, Clackamas Community College
    • Robert Smith, North Idaho College


  • Susan Maul Distinguished Service Award
    • Richard Thomas, University of Wisconsin–Milwaukee
  • Inspiring Vision Award for Mid-Level Student Affairs Professionals
    • Kyle Burke, Northeastern Illinois University
  • Rising Star Award for New Professionals
    • David Lemon, University of St. Thomas
  • Undergraduate Student of the Year Award
    • Grzegorz Krzywicki, Northwestern University
  • Scholarship Recipients
    • Jackie Grinvalds, Northeastern Illinois University
    • Kayla Keena, University of Wisconsin–Oshkosh
    • Naomi Krawczyk, University of Wisconsin–Oshkosh


  • Gretchen Laatsch Outstanding Service Award
    • Anne Bruno, The University of Akron
  • Winston Shindell Emerging Leader Award
    • Brian Starkel, Indiana University-Purdue University–Indianapolis
  • Bob Rodda New Professional Award
    • Rieanna Stewart, Wayne State University
  • Colleen Hennessy Graduate Student Award
    • Emily Singer, Indiana University-Purdue University–Indianapolis
  • Colleen Hennessy Undergraduate Student Award
    • Chase Hammerstrom, Indiana University–Bloomington
  • Scholarship Recipients
    • John Brock, Purdue University
    • Justine Upham, Ferris State University


  • Christine A. Chergi Award
    • Bridget Yule, Syracuse University
  • Joseph H. Benedict Award
    • Toni Kampf, West Chester University
  • Outstanding New Professional Award
    • Heather Maclin, University of Rochester
  • Outstanding Graduate Student Award
    • Carly Samuels, Rowan University
  • Outstanding Undergraduate Student Award
    • Maiya Robinson, Rutgers University–New Brunswick
  • Dr. Teresa D. Drummond Memorial Award
    • Diversity Zone Training, University at Buffalo
  • Outstanding Community Building Program Award
    • Camp TU, Temple University
  • Scholarship Recipients
    • Delilah Garcia, Rutgers University
    • Anthony Ramos, Rowan University
    • NaQuan Redd, West Chester University
    • Scott To, SUNY–New Paltz
    • Andy Val, Rutgers University
    • Aaron Wenta, Rutgers University


  • Distinguished Service Award
    • Geoff Combs, University of Massachusetts–Boston
  • Significant Volunteer Award
    • Tim St. John, Clark University
  • College Union and Campus Life Role Model Award (Staff)
    • Elizabeth LeClair, Southern New Hampshire University
  • College Union and Campus Life Role Model (Student)
    • Charlie Zhen, Tufts University
  • New Professional Award
    • Margot Cardamone, Tufts University
  • Student Employee Award
    • Nikki Root, Keene State College
  • Scholarship Recipients
    • Siobhan Byrne, Dublin City University
    • Janie Fitzpatrick, London School of Economics and Political Sciences
    • Nicole Heyder, Central Connecticut State University
    • Brian Honicky, Tufts University
    • Shreya Marathe, Tufts University
    • Marlena Oliveri, Central Connecticut State University
    • Allie Shilling, Clark University



Load more comments
New code